11 listopada 2016

Atrakcje Ojcowa

Ojców to niewielka wieś, położona w powiecie krakowskim, w gminie Skała – niedaleko miejscowości o tej samej nazwie. Od wioski, nazwę swoją wziął Ojcowski Park Narodowy, który jest najmniejszym Parkiem Narodowym w Polsce – jeden z najciekawszych przyrodniczo fragmentów naszego kraju. Od wielu lat rejony są często odwiedzane przez turystów. Przyjeżdżają chętnie mieszkańcy Śląska czy Krakowa, by pochodzić po szlakach. Warto jednak, zostać na dłużej. Lokalna baza noclegowa nie jest może największa ale radzi sobie dobrze z przyjęciem wszystkich gości, którzy zapragną tu przenocować kilka dni (www). Ojców oferuje m.in. gospodarstwa agroturystyczne oraz pokoje na wynajem. W okolicy znajdziemy wszystko to, co potrzebuje turysta. Są restauracje, kawiarnie czy sklepy.

Warto wybrać się do Muzeum Doliny Prądnika – jest bardzo urokliwa pod kątem występującej przyrody. Znajdziemy też liczne zabytki – najważniejszym Ojcowskiego Parku Narodowego jest Zamek w Ojcowie. Pochodzi z II połowy XIV wieku, jest w miejscu, gdzie wcześniej istniał inny, mniejszy gród. Jego budowę nakazał król Kazimierz Wielki. Zachowała się część ruin rezerwatu – jest zabezpieczona i udostępniona zwiedzającym. W budynku bramy wjazdowej znajduje się wystawa „Dzieje Zamku Ojcowskiego”. Stąd też można podziwiać piękny widok na okoliczne doliny i wąwozy. Drugą, bardzo charakterystyczną budowlą w okolicy jest Zamek w Pieskowej Skale. To obronna warownia, która posiada dzisiaj cechy renesansowe, mieści się na Szlaku Orlich Gniazd (www). W jej wnętrzu można zapoznać się z wystawami oddziału zamiejscowego Muzeum na Wawelu. Tu także znajduje się ciekawy punkt widokowy oraz kawiarnia, w której można zatrzymać się na chwilę po obejrzeniu obiektu. Zamek, ze względu na swoją interesującą bryłę i stopień zachowania, był także często wykorzystywany przez ekipy filmowe. Powstały tutaj sceny do licznych filmów i seriali m.in. do „Janosika”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>