13 stycznia 2016

Historia wsi Rzepedź

Rzepedź to duża wieś, licząca około 1400 mieszkańców, położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza. Wieś jest bardzo malowniczo zlokalizowana w dolinie potoku Rzepedka oraz w dolinie rzeki Osławy. Wieś była lokowana w roku 1526 roku, jako wieś królewska. Przywilej jej lokacji na prawie wołoskim wydał ówczesny starosta sanocki Mikołaj Wolski, Jaroszowi Miejszewskiemu. Nazwa wsi została zaczerpnięta z języka rumuńskiego (wołoskiego), gdzie słowem „repede” określa się bystry potok. Była to wieś typowa rolnicza, która bardzo ucierpiała na skutek najazdu Jerzego Rakoczego w XVII wieku. Wraz z I rozbiorem Polski Rzepedź znalazła się w zaborze austriackim, a potem stała się elementem dóbr rządowych. W wieku XIX najpierw jej właścicielem stała się Jan Kanty Podolecki, znany poeta, publicysta i polski patriota, który zarządzał rzepedzkim majątkiem 20 lat. Za jego rządów wybudowano w Rzepdzi cerkiew pw. św. Mikołaja. Po Janie Kantym Podoleckim Rzepedź kupił oficer wojsk polski – Stanisław Niezabitowski, który zmarł w roku 1876 i został pochowany na tutejszym cmentarzu – jego nagrobek przetrwał do dnia dzisiejszego.

W roku 1872 przez Rzepedź przeprowadzono linię kolejową z Nowego Zagórza do Łupkowa. I wojna światowa zapisała się w historii wsi ciężkimi walkami stoczonymi w okolicy. Przez 3 miesiące (od listopada 1918 do stycznia 1919 roku) wieś należała do Republiki Komańczańskiej. Po II wojnie światowej w ramach Akcji Wisła ze wsi wysiedlono niemal wszystkich mieszkańców. W latach 60. XX wieku we wsi powstały Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego, a dla ich pracowników wybudowane specjalne osiedle. W latach 90. ubiegłego wieku zakłady jednak zlikwidowano. Aktualnie we wsi działa Zakład Drzewny – Nowy Styl, który przejął część budynków po BZPD.

Mimo tak pięknego położenia i ciekawej historii jest to miejscowość niezbyt doceniana na polu turystycznym. Noclegi turystyczne w Rzepedzi nie są zbyt często wybierane przez wczasowiczów, planujących wypoczynek w Bieszczadach, a bardzo szkoda, bo w wiosce oraz w niewielkiej odległości od niej znajduje się wiele atrakcji, zarówno architektonicznych, historycznych, jak i przyrodniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>