11 stycznia 2016

Kościół Świętego Kazimierza Królewicza w Kościelisku

Górska miejscowość, które rozpoznawalna jest pod nazwą Kościelisko, leży w województwie małopolskim i stanowi jedną z najbardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych wsi w tej części Polski. Słynie ona ze swojego klimatycznego położenia, które należy do bramy Tatr Zachodnich. Kraina ta znajduje się również u podnóża Pasma Gubałowskiego, co dodatkowo wpływa na jej atrakcyjność. Kościelisko to jednak nie tylko miejscowość o niesłychanej urodzie fauny i flory, ale także wiele wartościowych miejsc, w które można się wybrać. Nic więc dziwnego, że turyści na swój urlopowy wypoczynek wybierają właśnie to miejsce. Z roku na rok przyjeżdżając do tych malowniczych rejonów zatrzymują się oni w swych ulubionych pensjonatach i hotelach. Bazę najlepszych z nich znajdziesz na stronie:

Jednym z miejsc, do którego bezsprzecznie musisz się udać będąc w tym rejonie to Kościół pod wezwaniem  Świętego Kazimierza Królewicza. Mieszkańcy Kościeliska to sanktuarium zawdzięczają w dość dużym stopniu zakopiańskiemu proboszczowi – księdzu Kazimierzowi Kaszelewskiemu, który to właśnie utworzył komitet budowy kościoła. Sam projekt został stworzony przez znanego architekta zakopiańskiego – Eugeniusza Wesołowskiego. Świątynia została ukończona w roku 1914 i tymże czasie nabyto także dzwony do kościoła. Nie ostały się one jednak zbyt długo, gdyż już w dwa lata później postały one przywłaszczone w trakcie wojny przez Austriaków. Kościół został oficjalnie poświęcony w roku 1916, a dokładniej drugiego dnia lutego. Datę utworzenia samodzielnej parafii w Kościelisku datuje się na rok 1923. W elementach zdobniczych, a nawet konstrukcyjnych odszukać możemy pierwiastki budownictwa ludowego. Styl zakopiański został także przemycony do kościelnych ołtarzów przez ich twórców: Wojciecha Brzegi oraz Eugeniusza Wesołowskiego. Witraże zaś są projektu bratanka sławnego Jana Matejki-Stefana. Dajcie znać w komentarzach, jakie na was wywarła wrażenie ta niezwykła budowla.

2 thoughts on “Kościół Świętego Kazimierza Królewicza w Kościelisku”

  1. Mika90

    Uwielbiam takie wiekowe kościoły. Zaraz po przekroczeniu progu czuje się ten specyficzny klimat i urok innej epoki

  2. Maks

    W Kościelisku i w Zakopanem sporo jest równie ciekawych miejsc. Warto je odwiedzić, będąc w pobliżu. Jest co oglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>