3 stycznia 2017

Krzyżowa – czas na Beskid Krzyżowski

Beskid Krzyżowski to mało znany, choć jest bardzo pięknym i malowniczym miejscem, które powinni odwiedzić nie tylko miłośnicy gór. Ten obszar jest częścią Beskidu Żywieckiego, a głównymi ośrodkami noclegowymi są wsie gminy Jeleśnia. Choć nie ma tu wielkich pensjonatów i ośrodków wczasowych bez problemu turyści znajda tu dla siebie noclegi. Można je znaleźć w internecie pod hasłem „noclegi Krzyżowa” lub wchodząc w link – .

Krzyżowa, Krzyżówka czy Korbielów to rozległe wsie położone wzdłuż biegu rzeki Krzyżówki. Znajduje się tam prywatne kwatery lub ośrodki agroturystyczne. To doskonale miejsce na wypad w spokojne i malownicze góry. Łono natury, nieskazitelna beskidzka przyroda, zalesione wierchy i zapierające dech w piersiach przełęcze i niezatłoczone szlaki to atuty Beskidu Krzyżowskiego.

Jeśli ktoś wybiera się na eksploracje Beskidu Żywieckiego i ma ochotę na poznanie nowych, mało uczęszczanych szlaków to powinien wybrać się do Krzyżowej, niewielkie wsi położonej w powiecie żywieckim, niedaleko granicy polsko-słowackiej. Założona przez Krzyżowców (stąd nazwa) wieś leży w dolinie potoku Krzyżowka przy trasie nr 945. To co jest największą atrakcja tej przepięknej, lecz jeszcze mało popularnej miejscowości to wspaniały krajobraz. Wieś otaczają wzniesienia: Krzyżowej, Groniki, Kiczory i Stryku, nieopodal natomiast znajdują się takie Wierch Jabłonki czy Przyborowiec. Co prawda nie są to wysokie szczyty, jednak pod względem piękna przyrody i krajobrazu nie ustępują niczym innym beskidzkim szczytom.

Przez Krzyżową wiodą dwa znaczone szlaki turystyczne. Pierwszy żółty, wiedzie przez wspomniane Wierch Jabłonki (701 m n.p.m) do Przyborowa. Drugi szlak z przystankiem w Krzyżowej to czarna trasa na Halę Miziową. Nieopodal znajduje się Korbielów, który jest znanym ośrodkiem narciarskim. Na Zboczach Pilska od ponad 30 lat działa jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Ciekawostką jest, że znajduje się tu wyciąg orczykowy na sam szczyt (1557 m n.p.m), co czyni drugim po Kasprowym Wierchu, najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Polsce. Ogółem działa tu 10 wyciągów narciarskich, a do dyspozycji narciarzy jest prawie 20 km tras. Baza noclegowa Beskidu Krzyżowskiego to niezwykle urokliwe obiekty agroturystyczne i prywatne kwatery. Poza tym we wsi znajduje się zajazd „Pstrąg”, gdzie można się posilić przed lub po górskich wojażach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>