13 maja 2016

Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy

Miejscem, które bezsprzecznie należy odwiedzić przybywając w te rejony jest Łagowski Park Krajobrazowy, który oprócz swojego piękna wyróżnia się także urozmaiconą rzeźbą terenu.

Znajduje się w tym miejscu także wspaniałe Jezioro Trześniowskie, które ulokowane zostało w polodowcowej rynnie, co istotne należy ono do najgłębszych w całej Polsce. Jego otoczenie stanowią brzegi, których wysokość oscyluje w granicy 70 metrów, są one także porośnięte lasem bukowym. Niezwykłą przyrodniczą atrakcją, która dodaje parku niezwykłego piękna i podnosi jego walory jest naturalne stanowisko cisa, które jest jedynym tego typu na terenie Lubuskiego Pojezierza, a liczy sobie aż około 200 drzew.

Co ciekawe fragment północnej części Łagowskiego Parku Krajobrazowego stanowi także część wojskowego poligonu Wędrzyn. Miejsce to jest na tyle wyjątkowe, iż ten właśnie fragment oglądać można jedynie w weekendy oraz święta. Wśród okolicznych ofert noclegowych można znaleźć też coś w pobliżu.

Historia tego obiektu sięga roku 1985, na kiedy to datowane jest jego powstanie. Został on zbudowany z myślą o ochronie krajobrazowych i przyrodniczych walorów występujących w tym miejscu. Jego zadaniem jest zabezpieczenie wspaniałej flory i fauny w postaci licznie występujących w jeziorach ryb, wspaniałych wzgórz porośniętych lasami bukowymi, łąk i pól, a także wielu gatunków zwierząt żyjących w tym miejscu. Na samym początku park zajmował powierzchnię około 4500 ha, jednak z czasem stopniowo ulegał powiększeniu. Pierwszy raz miało to miejsce w roku 1997, ostatni natomiast nie tak dawno, bo w roku 2011. Po wszystkich działaniach związanych z jego poszerzeniem, a także zmianą nazwy z Łagowskiego Parku Krajobrazowego na Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy liczy on sobie powierzchnię szacowaną na około 5367,2 hektary.

Na obszarze parku funkcjonuje sieć turystycznych szlaków, które są bardzo dobrze oznakowane. Wśród nich wyróżniamy trasy nie tylko do długich samotnych spacerów, ale także ścieżki dla miłośników długich rowerowych wypraw, a także trasy przyrodnicze, które dają nam możliwość zapoznania się, a także obcowania z wszystkimi znajdującymi się w tym miejscu niezwykłymi miejscami. Pejzaż rozpościerający się na tym terenie należy także do jednych z najbardziej niezwykłych widoków, jakie tylko możemy sobie wyobrazić. Na obszarze parku znajdują się też wspaniałe jeziora, które tylko podnoszą walory tego miejsca.

One thought on “Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>