25 stycznia 2016

Latarnia Gąski

W gminie Mielno w odległości około 10 km od siedziby gminy położona jest wioska Gąski. Jest to wioska, która ze względu na malowniczą lokalizację jest bardzo ceniona przez letników szczególnie tych, którzy szukają wypoczynku nad morzem w ciszy i spokoju. Gąski posiadają tę zaletę, że nie skomercjalizowały się jeszcze, jak inne, bardziej znane nadmorskie letniska, a równocześnie są w tak niewielkiej odległości od głośnych kurortów, że każdemu kto znudzi się kameralna atmosfera, może z łatwością pojechać na wycieczkę do Mielna, czy też do trochę dalej położonego Kołobrzegu. Ale same Gąski też oferują wiele atrakcji, niektóre z nich sprawiają, że to do wioski przyjeżdżają wycieczki osób, które nie zdecydowały się na nocleg w samych Gąskach, a chcą obejrzeć np. znajdująca się tu latarnię morską.

Latarnia Morska Gąski to zarządzany przez Urząd Morski w Słupsku obiekt, który jest udostępniany dla zwiedzających. Latarnia ta wybudowana została w latach 1876-1878 z czerwonej cegły. Jej średnica u podstawy wynosi 11.2 m, wysokość wieży to 41.2 m, zaś wysokość emitowanego światła to 50.1 m n.p.m. Światło latarni, którego źródłem jest soczewka pierścieniowo-bębnowa, wyposażona w żarówkę o mocy 1,5 tys. Wat, wysyła sygnały grupowe przerywane. Cały cykl świetlny trwa 15 sekund, a składają się na niego trzy błyski światła – dwa po 2.5 sekundy i jeden na 6.5 sekundy, pomiędzy błyskami są przerwy po 1.2 sekundy. Latarnia wyposażona jest w AIS, czyli system automatycznej łączności oraz w MMSI, czyli morski numer identyfikacyjny.

Tuż przy latarni stoi domek latarnika, a całość otoczona jest ceglanym murem. Wokół latarni w sezonie letnim działa parking strzeżony, a także kilka straganów z szybkimi przekąskami i pamiątkami. Latarnia dla zwiedzających otwarta jest codziennie od godziny 10.00 do 13.00 i od 15.00 do 18.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>