16 września 2016

Zabytki Sandomierza

Sandomierz to miasto o długiej i niezwykle barwnej historii. Co jednak najlepsze, do dzisiaj możemy podziwiać niemych świadków dawnych dziejów miasta, którymi są jego interesujące i cenne zabytki. Dlatego Sandomierz niezmiennie przyciąga spore ilości turystów, zwłaszcza pasjonatów historii i sztuki. Lista sandomierskich zabytków chronionych prawem jest bardzo długa, jak na tak niewielkie miasto.

Pierwszym z nich jest ogólnie zespół urbanistyczny miasta ze starówką, której najstarsze budynki sięgają XIII w. Tak stary jest kościół św. Jakuba, należący do zespołu sakralnego Dominikanów. To właśnie tutaj podczas oblężenia miasta przez Tatarów dokonała się rzeź bł. Sadoka i jego towarzyszy. Około sto lat młodsza jest gotycka katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w której można podziwiać cenne polichromie. Innym cennym zabytkiem budownictwa sakralnego w Sandomierzu jest XV – wieczny kościół pw. Nawrócenia św. Pawła z zabytkową dzwonnicą. Późniejsze budowle kościelne to klasztory reformatów i benedyktynek, utrzymane w stylu barokowym. Ale kościoły i klasztory to nie jedyna zabytki Sandomierza. Najbardziej monumentalną budowlą w mieście, widoczną z daleka i witającą turystów jadących od Krakowa, jest Zamek Królewski (➜wikipedia.org). Obecnie zachowana jest tylko jego część, która pomimo to robi niesamowite wrażenie. Idąc w stronę centrum trafiamy na „Dom Długosza” – unikatową na skalę Polski gotycką kamienicę z końca XV w., mieszczącą obecnie muzeum archidiecezjalne. Przy tej samej ulicy znajduje się budynek dawnego Kolegium Jezuitów z XVII w.

Najbardziej charakterystycznym miejscem Sandomierza jest oczywiście rynek z XIV-wiecznym gotyckim ratuszem, otoczony zabytkowymi kamienicami. Z rynku, kierując się na północny zachód, kolejnymi klimatycznymi uliczkami wśród starych kamienic dochodzimy do bramy opatowskiej, jedynej zachowanej bramy murów miejskich Sandomierza. Za niewielką opłatą możemy wejść na górę tego unikatowego zabytku, skąd zobaczymy piękny i rozległy widok na okolicę. Zwiedzanie Sandomierza to wielka przyjemność i niezapomniane przeżycie. Co istotne, może ono być połączone z komfortem i przyjemnymi warunkami nocowania, gdyż miasteczko posiada dobrze zorganizowaną bazę noclegową (➜meteor-turystyka.pl). Wraz z rozwojem turystyki w Sandomierzu odnotowano rozbudowę i wzrost w branży hotelarskiej, a także wśród pensjonatów i prywatnych kwater. Z tego względu miasto oferuje licznym turystom nie tylko wspaniałe przeżycia i piękne widoki, ale również komfortowy i przyjemny pobyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>